Troska o środowisko i dziedzictwo

Zrównoważona produkcja

Troska o środowisko rozpoczyna się już w naszych głowach, gdy projektujemy nowe produty.
Sam proces składania zamówień od początku istnienia marki jest przemyślany w ten sposób, aby uniknąć nadprodukcji. Dzianiny, które wykonujemy powstają na miarę, tzn według wytycznych osoby zamawiającej. Stąd też czas realizacji do 28 dni roboczych. Jedyne produkty dostępne "od ręki" to te w zakładce Gotowe, gdzie znajdują się produkty wykonane w ilości kilku sztuk i pojedyncze egzemplarze wzorcowych dzianin.

Do wykonania prototypów wykorzystujemy często materiały, które mają wady lub pochodzą z odzysku. I tak np. pierwsze modele dzianin robimy ze sprutych robótek lub z zapasów, które już nie są produkowane. Dzięki czemu nie wyrzucamy ich. Te sample wyprzedajemy podczas cyklicznej promocji One Day Sample Sale. Ponadto produkujemy z resztek - z niezużytych końcówek przędzy powstają Crazy Socks.

Ponadczasowe rzemiosło

Tworzymy ponad czasem i sezonami. Wierzymy w długowieczność produktów wykonywanych ze starannością i pasją, a użytkowanych z szacunkiem. Rezygnujemy z szybko zmieniających się trendów na rzecz nieprzemijających rozwiązań. Nasze produkty wykonujemy ze starannie wyselekcjonowanych materiałów, korzystamy z pomocy najlepszych lokalnych rzemieślników. Tworzymy na lata.

Spieszymy się powoli

Zdecydowana większość naszych produktów jest realizowana na zamówienie, co powoduje, że w ciągu ok. 4 tygodni możemy skupić się na konkretnych wytycznych i stworzyć produkt personalizowany = przemyślany, który będzie spełniał wymagania i oczekiwania jego użytkownika.

W Robotach Ręcznych wiemy, że produkty tworzone na lata nie znoszą pośpiechu i niedbałości. Chcemy inwestować nasz czas w proces twórczy oraz naprawczy - namawiamy do niewyrzucania uszkodzonych produktów, na rzecz naprawy. A dzięki przemyślanemu procesowi zakupów unikamy procesu zwrotów, które generują kolejne kursy kurierów i powodują nadmierną emisję spalin.


Wierzymy, że czas poświęcony na produkcję przynosi owoce w postaci długiego użytkowania przy odpowiedniej pielęgnacji.

Pielęgnujemy korzenie

Jesteśmy marką zakorzenioną w tradycjach rodzinnych. Roboty Ręczne powstały z miłości i szacunku do ręcznego rzemiosła. Inspiracją była pasja Babci Krysi, która dziergała dla całej rodziny zimowe akcesoria. Jej hobby stało się również pasją mojej Mamy Marii, a z czasem i moją. Prowadząc Roboty Ręczne spełniamy marzenie o szerzeniu miłości do tradycyjnego dziewiarstwa i ogólnie ręcznego rzemiosła.

Znane z historii początki dziewiarstwa i plecionkarstwa sięgają aż starożytności. Uważamy, że jeśli coś sprawdza się od wieków, to należy to pielęgnować i podtrzymywać, nie tylko ze względu na sentyment, ale i z praktycznych pobudek.

Produkujemy w Polsce, tworzymy lokalnie. Korzystając z regionalnych tradycji, zamawiamy nasze produkty tam, skąd pierwotnie wywodzi się technika ich wykonywania. I tak np.: obuwie wykonujemy w woj. świętokrzyskim, nasze wyroby wiklinowe powstają w woj. śląskim, kosze z rogożyny wyplatamy w woj. lubelskim, a dzianiny powstają głownie w woj. mazowieckim. Dzięki lokalnej produkcji ograniczamy ślad węglowy.

Lepsze jest wrogiem dobrego

Jesteśmy świadomi zagrożeń jakie niesie nadkonsumpcjonizm. Dlatego w Robotach Ręcznych stawiamy na proste rozwiązania i naturalne materiały. Troszczymy się o łatwy recykling, stąd decyzja o pakowaniu zamówień w papier, produkty oznaczamy papierowymi etykietami, a całość wysyłamy w pudełku z ekologicznej tektury, które zaklejamy papierową taśmą. Namawiamy do ponownego wykorzystania opakowań. Produkty delikatne chroni worek przeciwkurzowy wykonany z tkanin, które pochodzą z próbników wycofanych z produkcji.


Z szacunku do natury i w trosce o środowisko, do realizacji naszych projektów używamy wyłącznie naturalnej skóry (bydlęcej i owczej, która jest odpadem z produkcji mięsnej), polskiej wikliny i rogożyny (pałki wodnej), wełny i drewna.